Podľa Wikipédie je hoax „predovšetkým prostredníctvom internetu šírená správa (…), ktorá napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná ďalším používateľom systému.“ Veľmi často ide o šírenie poplašných správ, ktoré varujú pred neexistujúcim nebezpečenstvom. Zdieľaním hoaxov sú známi napríklad Boris Kollár, Ibrahim Maiga a Sergej Chelemendik. Problém s rozpoznávaním nepravdivých správ má oveľa viac ľudí.
„Ciele“ hoaxu sú rôzne, niektoré hoaxy priamo ohrozujú bezpečnosť užívateľa, pretože sa ich tvorcovia snažia získať osobné údaje človeka. Stránka hoax.cz píše: „Jestliže se HOAX přeposílá výše uvedeným způsobem (na všechny adresy), dává se k dispozici obrovský seznam e-mailových adres náhodným příjemcům. Kvůli lavinovitému šíření zprávy nemůžete vědět, komu v dalších úrovních bude e-mail doručen. Seznam adres je rájem pro spamery, kteří pak mohou na získané adresy posílat nevyžádané e-maily. Někteří uživatelé se nestačí divit, jak mohli spammeři získat jejich adresu, kterou svěřili pouze několika známým. Ve skutečnosti stačí, aby se hromadně rozeslaný e-mail dostal na počitač infikovaný škodlivým kódem, který z něj dokáže vysbírat adresy a dále je zneužít.“
Momentálne je veľmi populárne šírenie nenávistných hoaxov o utečencoch a/alebo imigrantoch. Teraz si ukážeme, ako taký hoax funguje na slovenskom facebooku.
Stránka Neobmedzené informácie má takmer 800 fanúšikov. Spravuje ju stránka nasarepublika.net, ktorej slovenskou verziou je stránka onlinespravy.eu. Na stránkach nájdete články o úspešnom živote, o peniazoch, o motivácii a kariére. Čo treba urobiť, aby ste boli úspešní, motivovaní a bohatí? Stačí sa zaregistrovať. Na stránkach sú gramatické chyby, identita tvorcov nie je známa.
19.2. Neobmedzené informácie zdieľali 2 správy o údajnej kriminalite imigrantov.
Správa vyvolala rozhnevané reakcie od viac ako 100 ľudí. Tu sú niektoré príklady:
Tento post má v sebe všetko – strach (psychopat v Bratislave!), ľútosť, hnev a dávku nenávisti voči imigrantom. Dokaličená tvár malého dievčatka zaujme a rozzúri mnohých. Tvorcom hoaxu ide právo o to, aby zaujali čitateľa a priviedli ho na svoju stránku. V tomto prípade autor tiež využíva príležitosť vyvolávať paniku a hrôzu z cudzincov.
Ak čitateľ klikne na link, dostane sa na stránku onlinespravy.eu, ktorá mu poskytne ďalšie „informácie“:
Treba si všímať varovné znaky – nadpis alebo predmet správy na vás nalieha, aby ste ju poslali ďalej čo najväčšiemu počtu ľudí. Na tento účel sa bežne využívajú falošné prosby o pomoc. V tomto prípade treba pomôcť dolapiť nebezpečného psychopata (imigranta), ktorý ohrozuje naše deti.
Hoaxy majú príšernú gramatiku, veľa pravopisných chýb. Mnohé hoaxy sú len zlé preklady z iných jazykov, napríklad z češtiny.
Výkričníky, CAPS LOCK, populárne témy (utečenci, násilie, počítačové vírusy, choroby…) – to všetko sú znaky hoaxu.
Keďže tieto hoaxy obsahujú obrázky, ideálne je skontrolovať, odkiaľ obrázok pochádza. Najjednoduchšie je vyhľadať obrázok na internete:
Výsledok hľadania nám ukáže, že na obrázku nie je bratislavská Terezka. Ide o 5-ročné dievčatko z Anglicka, ktoré napadol pes.
Admini Neobmedzených informácii však išli ešte ďalej. Téma imigrácie v spojení so súčasnou panikou v slovenskej spoločnosti zabezpečí slušnú návštevnosť ich obskúrnej webstránky.
Okrem vymyslenej správy o útoku na dievčatko uverejnili aj správu o imigrantovi, ktorý údajne šoféroval opitý a bez dokladov.
Kto túži získať viac informácii o tejto nehoráznosti imigrantov, dostane sa znovu na stránku onlinespravy.eu:
Administrátori Neobmedzených informácii všetky mažú príspevky, ktoré na hoaxy upozorňujú. Kritici stratia možnosť pridávať komentáre.
Hlavne utečeneckú krízu v poslednom čase využíva týmto spôsobom mnoho nedôveryhodných stránok.
Mnohí ľudia si prečítajú iba nadpis, ktorý úmyselne vyvoláva paniku, hnev a nenávisť.
Ako vidieť na tomto príklade, veľa čitateľov neodhalí na prvý pohľad, že ide o nechutné klamstvo a podvod.
Teraz je 20.2., 23:00. Oba články zo stránky na facebooku zmizli. Stále je zverejnený článok o hrozbe vírusu Zika a hádanka o školskom autobuse, ktoré, samozrejme, fungujú na tom istom princípe.
Odporúčam navštíviť českú stránku hoax.cz, ktorá upozorňuje na najznámejšie hoaxy. Venuje sa tiež iným druhom internetových podvodov.
Na záver citát z hoax.cz (určite ho nepísal Boris Kollár).
Jedinou obranou proti těmto podvodům je rozumné uvažování !!!
+++ ...
http://www.topky.sk/cl/11/1524907/Unos-a-zna…... ...
Tých hoaxov bolo požehnane aj vo ...
už si podal trestné oznámenie??? ...
Pri takých pochybných obrázkoch ...
Celá debata | RSS tejto debaty